W chwili pojawienia się pierwszych zmarszczek na twarzy, przychodzi czas, w którym zaczynamy myśleć o lepszych kremach pod oczy i maseczkach regenerujących. Dokładnie badamy kondycję skóry i kupujemy mocniejsze kosmetyki, usilnie próbując uchronić się przed upływem czasu. Szukamy informacji o suplementacji witamin, czytamy o wolnych rodnikach i antyoksydantach. Chcemy być piękni i młodzi. A co z młodością naszych zębów?
Walcząc z czasem, często pomijamy bardzo ważny element, jakim są nasze zęby. Szczęka, układ zębów i dziąsła mają ogromny udział w tym, jak wyglądamy starzejąc się. Wpływają na owal twarzy i układanie się zmarszczek – zwłaszcza tych wokół ust i na policzkach.
Niepoprawna higiena jamy ustnej może stanąć nam na drodze w staraniach o piękny i młody wygląd. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż dbanie o zęby to jedno z podstawowych działań w trosce o wygląd nie tylko uśmiechu, ale również całej twarzy.
Co to znaczy, że zęby się starzeją?
Tak jak cały organizm, również uzębienie narażone jest na proces starzenia już od najmłodszych lat. Wszystko zaczyna się, kiedy tracimy mleczaki i wyrastają nam stałe zęby. Jednak starzenie się zębów jest najbardziej widoczne u osób powyżej 40 roku życia. Na szczęście nowoczesna stomatologia potrafi już skutecznie temu przeciwdziałać.
Na starzenie się zębów wpływaj przede wszystkim ścieranie się kości, cofanie dziąseł i przebarwienia. W większości są to elementy, na które mamy wpływ. Warto wybrać się do stomatologa, który oceni stan naszej jamy ustnej, zbada kondycję kości i zgryz. To pomoże w ocenie sytuacji i ułatwi nam stworzenie planu działania, który zapobiegnie postępom starzenia.
Skutki starzenia się zębów
Zęby są jak rusztowania twarzy, które utrzymują jej mięśnie i skórę. W momencie, kiedy kości zaczynają się ścierać, mięśnia tracą oparcie i stają się coraz krótsze. Skutkiem tego jest wiotczejąca skóra na twarzy, szczególnie wokół ust. Jeszcze gorzej, gdy zębów nie ma w ogóle. Wówczas proces następuje dużo szybciej, bo mięśnia całkowicie tracą swoją elastyczność.
Kłopotliwe ścieranie zębów
Ścieranie zębów jest najczęstszym objawem starzenia się uśmiechu. W ciągu 10 lat ząb ściera się o ok. 0,3 mm. Sam proces ma początek w momencie gdy wyrastają stałe zęby i towarzyszy nam przez całe życie. Zęby ścierają się szybciej u osób, które cierpią na patologiczne zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Są to przypadłości, które należy wyeliminować w pierwszej kolejności – samodzielnie lub z pomocą lekarza
Długość naszych zębów ma ogromny wpływ na elastyczność i napięcie skóry twarzy. Gdy z wiekiem skracają nam się zęby, zaczynają one znikać pod górną wargą. Sama warga traci także podparcie, jakie do tej pory miała w zębach. Pojawiają się charakterystyczne zmarszczki wokół ust co sprawia, że wyglądamy starzej niż wskazywałby na to nasz wiek. W takiej chwili krem już niewiele pomoże. Dzięki nowoczesnej medycynie możemy jednak zdecydować się na zabieg wydłużania zębów, zanim nastąpi proces wiotczenia skóry. Służą do tego zarówno wypełnienia kompozytowe albo specjalne nakładki porcelanowe, tworzone w oparciu o formę z kompozytu. Sam zabieg jest mało inwazyjny, a efekt widzimy od razu.
Drogie kosmetyki, zabiegi w salonach czy nawet chirurgia plastyczna z pewnością poprawiają rysy twarzy i skutecznie usuwają zmarszczki. Jeśli jednak w jamie ustnej mamy próchnicę, rozległe braki lub przebarwienia, powszechne u osób po 40 i 50-tce, to całość zabiegów estetycznych idzie na marne. Regularne wizyty u dentysty, to podstawa młodego wyglądu.