„Czy fluor jest szkodliwy dla zdrowia?” – w dobie rosnącej popularności na ekologiczny styl życia, to pytanie coraz częściej pojawia się na ustach wielu osób. Czy rzeczywiście fluor ma aż tak negatywny wpływ na nasze zdrowie? Warto pamiętać, że każda substancja spożyta w nadmiarze może stać się trucizną. Dotyczy to zarówno fluoru jak i „zdrowych” witamin.
Fluor nie taki zły
Fluor to pierwiastek. Jego zadaniem jest stymulacja tworzenia nowej tkanki kostnej. Wspomaga walkę z próchnicą zwiększając odporność kości na kwaśne środowisko w jamie ustnej. Gdy w szkliwie zabraknie fluoru, będzie ono cienkie i bardziej podatne na pęknięcia, a do tego zmniejszy się także wytrzymałość kości. Taki stan może prowadzić bezpośrednio do powstawania próchnicy, dlatego warto wzmocnić zęby poprzez codzienną dawkę fluoru z zewnątrz.
Niektóre publikacje ostrzegają przed używaniem fluoru, strasząc szkodliwymi skutkami ubocznymi. Istnieje teoria, iż nadmierne wchłanianie fluoru może prowadzić do wielu chorób i zwiększa ryzyko powstawania nowotworów.
Biorąc jednak pod uwagę stanowisku polskich ekspertów oraz Światowej Organizacji Zdrowia można stwierdzić, iż stosowanie fluoru u dorosłych oraz profilaktyki fluorkowej u dzieci jest absolutnie bezpieczne. Stomatolodzy uspokajają, że teorie o negatywnym wpływie fluoru na nasze zdrowie są zdecydowanie przesadzone i wynikają z niewiedzy. Żadne badanie nie dowiodły, by codziennie stosowany fluor podczas mycia zębów powodowało jakiekolwiek choroby lub bezpłodność u kobiet.
Jak stosować pasty z fluorem
Trzeba pamiętać liczy się stężenie fluoru w używanej paście, a nie jej ilość. Najlepiej, by pasta dla dzieci do 6-go roku życia zawierała nie więcej niż 1000 ppmF. Pozostali mogą używać pasty zawierające 1450ppmF. Największy efekt przeciwpróchnicowy uzyskamy stosując fluor miejscowo, systematycznie i w niewielkich dawkach. Dzieciom trzeba ograniczać ilość pasty na szczoteczce i aż do 8 urodzin kontrolować je podczas szczotkowania. Wszelkie płukanki i żele nie powinny być podawane maluchom przed ukończeniem 7 lat.
Choć w Internecie aż roi się od publikacji na temat naturalnej suplementacji fluoru, to jednak trzeba wiedzieć, że nie daje ona aż takich efektów przeciwpróchnicowych, jak miejscowe stosowanie pasty z tym pierwiastkiem.
Nie warto zatem obawiać się, że codzienna pielęgnacja zębów za pomocą pasty z fluorem może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wystarczy tylko zastosować się do zaleceń i nie przesadzać z nadmiarem pasty. Dla tych, którzy wciąż jeszcze mają obawy i wątpliwości dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie fluorowej pasty na przemian z ziołową.