Leczenie kanałowe jest metodą znajdującą zastosowanie, gdy dojdzie do nieodwracalnego stanu zapalenia miazgi. To zabieg rutynowy, a dzięki nieinwazyjnemu i bezpiecznemu znieczuleniu miejscowemu, wszystkie etapy leczenia przeprowadzane są bezboleśnie.
Spis treści:
- Jakie są różnice między wypełnieniem a leczeniem kanałowym zęba?
- Kiedy wypełnienie zęba jest wystarczające, a kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
- Jak zapobiec utracie zęba? Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe?
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Jakie są etapy leczenia kanałowego zębów?
Część pacjentów kojarzy leczenie kanałowe z koniecznością kilkukrotnego pojawiania się w gabinecie stomatologicznym, ale dziś dostępne są metody, dzięki którym można przeprowadzić zabieg na jednej wizycie. Gwarancją precyzji leczenia jest wykorzystanie przez stomatologa mikroskopu.
Regularne wizyty u stomatologa oraz codzienne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej minimalizują ryzyko pojawianie się próchnicy. Nie da się jednak całkowicie jej wykluczyć i wtedy konieczne jest leczenie zachowawcze, które obejmuje zabiegi związane z profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków.
Jeśli jednak dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi i leczenie zachowawcze okaże się niewystarczające, lekarz zaproponuje leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Pozwala ono na zachowanie własnych zębów, a dzięki stosowaniu nowoczesnych i nieinwazyjnych metod znieczulenia jest całkowicie bezbolesne.
Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach leczenie kanałowe staje się koniecznością i jak przebiega ten proces.
Jakie są różnice między wypełnieniem a leczeniem kanałowym zęba?
W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się ząb, lekarz zaordynuje leczenie zachowawcze lub kanałowe. To pierwsze polega na usunięciu naruszonych przez próchnicę tkanek twardych zęba i uzupełnieniu ubytku trwałym materiałem kompozytowym. Wypełnienie zęba ma na celu zabezpieczenie go przed dalszym rozwojem próchnicy i przywróceniu funkcji zęba.
Z kolei leczenie kanałowe stosuje się, gdy miazga zęba jest zakażona lub uszkodzona. Celem leczenia endodontycznego jest usunięcie zainfekowanej miazgi zębowej, oczyszczenie i poszerzenie kanałów zębowych, a następnie wypełnienie ich szczelnym materiałem. Leczenie kanałowe ma na celu zapobieżenie dalszej infekcji i utrzymanie zęba w jamie ustnej, tak by nie było konieczności usuwania go.
Kiedy wypełnienie zęba jest wystarczające, a kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Decyzję o kierunku leczenia lekarz stomatolog podejmuje po zapoznaniu się ze stanem zębów. Ocenia wielkość ubytku i stan miazgi zęba. Jeśli ubytek w zębie jest stosunkowo mały, a miazga zęba jest zdrowa i nie ma żadnych objawów zakażenia lub zapalenia, usunięcie próchnicy i wypełnienie zęba będzie wystarczające.
Jeśli próchnica jest zaawansowana i dotarła do głębokich warstw zęba, wypełnienie może nie być wystarczającym rozwiązaniem. Wskazaniem do leczenia endodontycznego jest także sytuacja, w której próchnica dotyka miazgi zęba i powoduje jej infekcję lub zapalenie.
Jak zapobiec utracie zęba? Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe?
Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony, zainfekowany lub ma martwą miazgę, leczenie kanałowe jest często ostatnią szansą na zachowanie go.
Warto znać sygnały, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z poniższych objawów, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z dentystą!
- Silny ból zęba, który może być oznaką zainfekowanej lub uszkodzonej miazgi.
- Nadwrażliwość na temperaturę pojawiająca się podczas spożywania zimnych lub gorących napojów.
- Obrzęk wokół zęba – może być oznaką infekcji w kanale korzeniowym.
- Zmiana koloru zęba na szaro-czarny lub ciemny może wskazywać na zainfekowaną miazgę zęba.
- Ból lub dyskomfort przy dotyku zęba, szczególnie w okolicy korzenia.
- Uszkodzenie zęba, na przykład na skutek urazu lub głębokiej próchnicy, które może prowadzić do osłabienia struktury zęba.
Sprawdź: Stomatolog radzi, jak i kiedy myć zęby
Na czym polega leczenie kanałowe?
Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego lekarz stomatolog przygotowuje ząb. Usuwa próchnicę oraz, jeśli to konieczne, odbudowuje ściany zęba.
Właściwe leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zębowej i dokładnym oczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu kanałów. Kolejnym krokiem jest wypełnienie ich gutaperką, plastycznym materiałem pochodzenia roślinnego. Ostatni etap to odbudowa zęba.
Pacjenci mogą poprosić o podanie znieczulenia miejscowego. Jest bezpieczne i całkowicie eliminuje ból.
Leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone w ramach jednej wizyty.
Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?
Jakie są etapy leczenia kanałowego zębów?
Leczenie endodontyczne składa się z następujących etapów:
- znieczulenie obszaru wokół zęba,
- otwarcie korony zęba, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych,
- usunięcie zainfekowanej, uszkodzonej lub martwej miazgi zębowej,
- dokładne płukanie specjalnymi roztworami, które pomagają w dezynfekcji i usunięciu resztek miazgi oraz bakterii,
- poszerzenie kanałów za pomocą narzędzi endodontycznych, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń do wypełnienia,
- wypełnienie kanałów korzeniowych – po oczyszczeniu i poszerzeniu kanałów korzeniowych zostają one wypełnione specjalnym materiałem, który zapewnia szczelne zabezpieczenie kanałów przed ponownym zakażeniem.
Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb wymaga odbudowy. W przypadku małego ubytku wystarczy klasyczne wypełnienie (plomba), ale przy dużych zniszczeniach należy obudować go koroną protetyczną.
Leczenie endodontyczne w Dental Design przeprowadzane jest z użyciem mikroskopu, dzięki czemu działania podejmowane przez stomatologa są bardziej precyzyjne.
Leczenie endodontyczne zęba pod mikroskopem nie różni się od leczenia tradycyjnego, w którym do powiększania badanej powierzchni lekarz używa lusterka stomatologicznego trzymanego w dłoni.
W dalszym ciągu konieczne jest oczyszczenie kanałów, wyłuszczenie miazgi i wypełnienie pustych kanałów. Różnica polega na tym, że dzięki mikroskopowi stomatolog może powiększyć badaną powierzchnię nawet 20-krotnie, dzięki czemu łatwiej mu zlokalizować i dokładnie oczyścić wszystkie kanały, szczególnie te z licznymi odgałęzieniami.
Minimalizuje to ryzyko pominięcia jakiegokolwiek odcinka oraz ułatwia zlokalizowanie mikropęknięć.