Czy będąc w ciąży można leczyć się u dentysty? Które zabiegi są wówczas bezpieczne, a jakie warto odłożyć na później?
Mimo, że jama ustna jest znacznie oddalona od płodu, nie oznacza to, że stan zdrowia zębów nie wpływa na ciążę. Ciąża również nie jest obojętna na zdrowie zębów, dlatego nigdy nie warto rezygnować z leczenia.
Ważna higiena
Wiele mówi się o tym, że w trakcie ciąży odwapniają się zęby i w ogóle wszystkie kości w organizmie kobiety. Nie jest to jedna prawdą, a problemy z zębami w ciągu tych dziewięciu miesięcy wynikają z nieco innych przyczyn. Dużą rolę odgrywają w tym czasie hormony, które powodują rozpulchnianie dziąseł. Taki stan sprawia, że są one bardziej wrażliwe, a podczas szczotkowania często pojawia się krwawienie. Wówczas automatycznie zaczynamy delikatniej (i niestety mniej starannie) myć zęby. Taka sytuacja sprawia, że w przestrzeniach między zębowych zaczynają namnażać się bakterie, co jest prostą drogą do rozwoju próchnicy.
W okresie ciążowym bardzo ważna jest zatem dbałość o higienę ustną. Nawet, jeśli wcześniej nie mieliśmy problemów z zębami, w ciągu tych kilku miesięcy należy zadbać o nie wyjątkowo starannie. Oprócz szczoteczki, niezbędna będzie też nić dentystyczna, płukanka do dezynfekcji, szczotka do czyszczenia języka, guma bez cukru i duża ilość wody niegazowanej.
Jeśli w okresie ciążowym pojawią się ubytki w naszych zębach, trzeba mieć świadomość, że nie pozostaną one obojętne dla płodu. Infekcje jamy ustnej mogą bowiem drogą krwionośną dostać się do macicy i wywołać szereg komplikacji, nawet takich jak zakażenie wewnątrzmaciczne czy nawet przedwczesny poród.
Zabiegi stomatologiczne bezpieczne w ciąży
W ciąży można wykonywać w zasadzie większość zabiegów stomatologicznych, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla dziecka. Zaleca się jednak, by do minimum zmniejszyć ich ilość w pierwszym trymestrze, dlatego warto wybrać się do stomatologa jeszcze w trakcie planowania ciąży, a jeśli nie zdążymy, trzeba odwiedzić go na samym początku by upewnić się, że ewentualne leczenie można przełożyć na miesiąc lub dwa.
W ciąży bez problemu można usuwać zęby oraz leczyć i wypełniać ubytki w znieczuleniu miejscowym. Lekarz świadomy sanu pacjentki dobierze wówczas leki, które nie będą obkurczać naczyń krwionośnych. Przy ewentualnym ostrym stanie zapalnym stosowany będzie antybiotyk z grupy penicylin lub ich pochodnych, dozwolony w ciąży.
Jeżeli zajdzie potrzeba leczenia kanałowego zęba, trzeba będzie poczekać na zakończenie pierwszego trymestru, aby bezpiecznie móc go prześwietlić. Dawki promieniowania i czas ekspozycji przy prześwietleniu zęba są niewielkie, dlatego ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Nowoczesna metoda prześwietleń – radiowizjografia – pozwala z resztą zmniejszyć to ryzyko niemal do zera.
W czasie ciąży można też bezpiecznie i z powodzeniem korzystać z zabiegów ortodontycznych, zakładając mosty, protezy czy korony. Ciąża jest wyjątkowo dobrym czasem na założenie stałego aparatu ortodontycznego, gdyż zmiany hormonalne powodują, że zęby łatwiej przesuwają się na właściwe miejsce.
Co warto odłożyć na później
W pierwszym trymestrze należy unikać wyrywania zębów, ze względu na zwiększone krwawienie po jego usunięciu. Oczywiście, jeśli przypadek jest nagły, nie wolno zwlekać tak czy inaczej.
Generalnie warto odłożyć na później wszystkie zabiegi, które nie wymagają natychmiastowej reakcji. Są to m.in. wybielanie, zakładanie implantów czy dłutowanie zatrzymanych „ósemek”. Niektóre zabiegi wymagają bowiem zastosowania długiego znieczulenia miejscowego, niebędącego całkowicie obojętnym dla płodu.
Bez względu na to, jaką podejmiemy decyzję o leczeniu zębów, w pierwszej kolejności należy poinformować lekarza o naszej ciąży. Stomatolog będzie w stanie dostosować odpowiednie metody leczenia i wprowadzić właściwe ograniczenia. Najważniejsze to nie zwlekać z decyzją wizyty u dentysty i właściwie zadbać o zdrowie w tym wyjątkowym dla nas czasie.