Marzenie o pięknym uśmiechu w krótkim czasie, bez bólu i dyskomfortu? Teraz nie stanowi to żadnego problemu. Kto dawno nie odwiedzał dentysty, pewnie nie wie jak bardzo rozwinęła się stomatologia w ostatnich latach i jakie zabiegi mogą bez bólu i w krótkim czasie rozwiązać niemal każdy problem związany z jamą ustną. Rewolucja nie ominęła także stomatologii estetycznej. Nic już nie stoi na przeszkodzie, by w krótkim czasie odmienić zęby pacjenta wg jego upodobań. Szybki efekt poprawy uśmiechu można uzyskać poprzez nałożenie licówek.
Do czego służą licówki
Licówka to bardzo cieniutki płatek, który przykleja się na przednią powierzchnię zęba. Jej grubość waha się między 0,2 a 1 mm. Licówki wykonywane są z porcelany lub materiału kompozytowego, indywidualnie dla każdego pacjenta. Nałożenie licówki to doskonały sposób by ukryć wszelkie niedoskonałości estetyczne zęba – maskuje przebarwienia i pokrywa wypełnienia. Ponadto, dzięki nim można zmienić kształt, długość i grubość zęba. Wszystko to wykonuje się bez konieczności długotrwałego i kłopotliwego leczenie. Diametralna zmiana uśmiechu może nastąpić już po kilku bezbolesnych wizytach u stomatologa.
Dla kogo licówka?
Licówki zakłada się na przednie zęby – jedynki, dwójki, trójki i czwórki. Na pozostałe zęby zaleca się założenie koron. Naklejone płytki są bowiem bardzo delikatne i naklejane tylko na zewnętrzną stronę zęba. Pozostałe zęby możemy odmienić poprzez założenie koron lub wybielanie – w zależności od potrzeb.
Licówka nie zastąpi ortodontycznych poprawek, ale w dużej mierze może skorygować i poprawić wygląd naszego uśmiechu. Oprócz zmiany koloru i długości zęba, może go także delikatnie uwypuklić i pogrubić, dlatego licówki często stosowane są w celu zmniejszenia szpar między zębami.
Jeśli na zębach widoczne są pęknięcia, odbarwienia lub nieestetyczne wypełnienia – licówka jest najszybszym i najmniej inwazyjnym zabiegiem, mogącym ukryć defekty i sprawić, że zęby będą wyglądały zdrowo i pięknie.
Licówek nie zakłada się na zęby zaatakowane próchnicą, najpierw należy wykonać kompleksowe leczenie. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są także choroby dziąseł i zgryzu. Nie zaleca się licówek osobom, które zaciskają zęby lub nimi zgrzytają, ponieważ grozi to pęknięciem lub odklejeniem licówki.
Licówek nie zakłada się na zęby martwe, przeleczone leczone kanałowo. W takim przypadku zalecany jest zabieg założenia korony.
Zalety i wady licówek
Największą zaletą licówki jest oczywiście szybki efekt bez długiego i inwazyjnego leczenia. Założenie licówki wiąże się z niewielką ingerencją w twardą tkankę zęba lub nawet z jej brakiem. Przed założeniem, szlifuje się ząb, ale usuwana jest tylko taka warstwa szkliwa, która odpowiada grubości licówki. Jeśli w planach jest pogrubienie lub poszerzenie zęba, to nie ściera się go w ogóle.
Licówki są bardzo odporne na ścieranie, atak bakterii i odbarwienia. Po nałożeniu wyglądają naturalnie, ponieważ idealnie odwzorowują kształt i fakturę zębów.
Jeśli licówka założona jest prawidłowo, nie widać granicy jej przejścia w ząb, co ogranicza miejsca, które mogłaby zaatakować próchnica. Przed próchnicą chronią także antybakteryjne i bakteriobójcze materiały, które scalają licówkę z zębem.
Do wad należy fakt, że licówek się nie naprawia. Bardzo ważne jest także doświadczenie stomatologa wykonującego zabieg. Trudność założenia licówki polega na bardzo precyzyjnym wykonaniu i doboru koloru. O błąd nie trudno zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku.