Gdy jedzenie gorących lub słodkich pokarmów sprawia Ci ból, przyczyną może być nadwrażliwość zębów. Jak pozbyć się tych dolegliwości lub je złagodzić? Poznaj przyczyny i metody zapobiegające nadwrażliwości zębów.
Objawy nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się nagłym, krótkim i bardzo nieprzyjemnym bólem. Ból może być wywołany poprzez działania mechaniczne, termiczne lub chemicznie. Wśród mechanicznych może być kontakt z samą szczoteczką podczas szczotkowania lub na przykład ze sztućcami w trakcie jedzenia. Ból termiczny występuje w trakcie jedzenia zimnych i gorących posiłków, a nawet przy chłodnym podmuchu wiatru. Z kolei chemiczne działanie wywołujące bóle nadwrażliwych zębów pochodzi ze słodkich lub kwaśnych pokarmów.
Przyczyna nadwrażliwych zębów
Przyczyną bólu nadwrażliwych zębów jest zawsze odsłonięta zębina – bardzo wrażliwa część zęba. Zębina ma mnóstwo zakończeń nerwowych nazywanych kanalikami zębowymi. Ból występuje wówczas, gdy zębina nie jest naturalnie chroniona przez szkliwo zęba lub dziąsła.
Wśród podstawowych przyczyn, które sprawiają, że zanika naturalna ochrona zęba bez wątpienia znajduje się zniszczone szkliwo i cofanie się dziąseł. Szkliwo uszkadza się podczas używania zbyt twardych szczoteczek do zębów i pasty o silnych właściwościach czyszczących i ścierających. Na erozję szkliwa wpływa także spożywanie zbyt dużej ilości kwaśnych produktów, takich jak cytrusy, gazowane napoje czy białe wino. Szkliwo zęba jest zagrożone także podczas zbyt częstych wymiotów.
Cofanie dziąseł, które w naturalnych sposób chronią zębinę może być spowodowane ich zapaleniem i ogólnie nieprawidłową higieną jamy ustnej. Częstych przyczyn można upatrywać także po zabiegach stomatologicznych.
Wrażliwość zębów może być również wynikiem zażywania niektórych lekarstw, np. leków przeciw psychotycznych czy blokerów kanałów wapniowych.
Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów
Istnieje kilka sposobów, by w dużym stopniu zminimalizować skutki nadwrażliwości zębów, a Ci, którzy nie doświadczyli jeszcze tej nieprzyjemnej dolegliwości, powinni je zastosować w celach zapobiegawczych. Najważniejsze jest delikatne szczotkowanie zębów. Dobrze robić to systematycznie i w tej samej kolejności, by nadmiernie nie szorować tych samych miejsc. Warto wybrać szczoteczkę o miękkim włosiu i delikatną pastę do wrażliwych zębów. Nie powinno się myć zębów tuż po zjedzeniu posiłku, bo pozostałości kwaśnych pokarmów czy soków zostaną „wtarte” w szkliwo i znacznie je osłabią. Po szczotkowaniu używaj specjalnych płynów do płukania jamy ustnej przeznaczonych do wrażliwych zębów.
Nadwrażliwość zębów to nie tylko ból
Warto pamiętać, że odsłonięte szyjki zębowe są przyczyną nie tylko bólu, ale również powstawania ubytków. Nieosłoniętą zębinę skutecznie atakują bakterie zawarte w płytce nazębnej. To może doprowadzić nie tylko do próchnicy, ale również zapalenia dziąseł. Chore dziąsła zaczynają krwawić, a my z tego powodu zaczynamy unikać ich szczotkowania. Skutek jest wówczas jeszcze gorszy i koło się zamyka.
Podstawową zasadą wali z nadwrażliwością zębów jest właściwe leczenie. Gdy bóle mechaniczne, termiczne czy chemiczne zaczną się nasilać, warto udać się do stomatologa, który zawczasu może zapobiec postępującej chorobie i pomóc uniknąć nam leczenia kolejnych ubytków.