Szczotkujesz zęby dwa razy dziennie i regularnie odwiedzasz stomatologa, a mimo to wciąż czujesz, że zapach z twojej buzi nie jest przyjemny? Przyczyną mogą być bakterie nagromadzone na języku. Jak zatem poradzić sobie z tym problemem?
Szczotkowanie zębów to nie wszystko
Nawet, jeśli dokładnie myjesz zęby dwa razy dziennie lub więcej, musisz wiedzieć, że to nie wystarczy, aby kompleksowo zadbać o jamę ustną. Trzeba pamiętać, że bakterie gromadzą się także w kieszonkach dziąsłowych, przestrzeniach międzyzębowych oraz na języku. To właśnie one mogą być odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z Twoich ust. Zamiast ciągle wspomagać się żuciem miętowej gumy, postaw na kompleksową higienę jamy ustnej, a problem zniknie szybciej niż Ci się wydaje. Zacznij używać nici dentystycznych, by pozbyć się resztek jedzenia spomiędzy zębów (gdzie szczoteczka nie dociera), płucz buzię specjalną płukanką, która dokładnie wyczyści kieszonki dziąsłowe i czyść język.
Czyszczenie języka
Język pokryty jest brodawkami, na których zbierają się bakterie. W połączeniu z resztkami jedzenia i picia bakterie te tworzą tak zwany osad i to właśnie w nim może tkwić przyczyna nieświeżego oddechu. Najszybszym sposobem pozbycia się problemu jest po prostu regularne czyszczenie języka, które można wykonać na kilka sposobów.
Najlepiej robić to za pomocą specjalnej skrobaczki do języka. Kształtem przypomina maszynkę do golenia. Jej zakup nie zrujnuje Twojego portfela, gdyż jest to wydatek kilku złotych, a kupić można ją niemal w każdej aptece.
Skrobaczką trzeba przejechać kilka razy po powierzchni języka, od jego nasady, aż po koniec. Tak samo czyścimy też boki języka. Ważne jest, by nie wykonywać ruchów w różne strony, bo to może jedynie pomóc w przemieszczeniu bakterii, a nie ich usunięciu. Na koniec trzeba wypłukać jamę ustną wodą lub płukanką, a skrobaczkę przeczyścić i zdezynfekować.
Czynność wykonujemy delikatnie, by nie zranić i nie podrażnić powierzchni języka. Skrobaczkę zaleca się również dla dzieci, jednak dopiero od szóstego roku życia.
Wiele osób czyści język swoją szczoteczką do zębów, ale nie jest to najprzyjemniejsza czynność i nie sprzyja higienie jamy ustnej. Jeśli nie chcesz kupować dodatkowego „sprzętu”, wybierz szczoteczkę, która z tyłu włosia posiada gumową skrobaczkę.