Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie zęba i pełne zrekonstruowanie go. Polega na odpowiednim oczyszczeniu i usunięciu zainfekowanej bakteriami miazgi ze wszystkich kanałów zęba oraz szczelnym ich wypełnieniu materiałem.
Obecnie standardem jest wykorzystywanie w leczeniu kanałowym mikroskopu, który daje możliwość nawet czterdziestokrotnego powiększenia powierzchni zęba i kanałów.
Czy czeka Cię leczenie kanałowe? Objawy, które mogą na to wskazywać
Jeśli występuje jeden z poniższych objawów, skontaktuj się z kliniką Dental Design:
- ból zęba – najczęstszym objawem zapalenia miazgi zęba jest ostry ból, zazwyczaj występujący samoistnie, jednak może nasilać się przy dotyku lub nacisku na ząb. Dolegliwości bólowe są z reguły bardzo silne, a promieniujący ból sprawia, że trudno jest wskazać ząb przyczynowy.
- ból pojawiający się w reakcji na kontakt zęba z zimnymi lub bardzo ciepłymi produktami. Jednorazowe ukłucie nie jest jeszcze powodem do niepokoju, ale jeśli bolesne reakcje trwają co najmniej przez 3 dni, może to wskazywać na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego.
- przetoka zębowa – objawia się najczęściej jako mała krostka na dziąśle. Powstanie przetoki zębowej następuje wskutek toczącego się stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba.
- obrzęk w okolicy dziąsła może być kolejnym sygnałem wskazującym na uszkodzenie miazgi zębowej. Bakterie gromadzą się wokół zębów i drażnią dziąsła, co powoduje ich stan zapalny i obrzęk.
- zmiana koloru zęba lub dziąseł. Martwy lub obumierający ząb może zmieniać kolor. Następuje to w wyniku zmniejszonego ukrwienia zęba. Zapalenie miazgi zębowej może także powodować przyciemnienie dziąsła w obrębie okołowierzchniowej zęba
- rozchwianie zęba – jedną z jego przyczyn jest infekcja, która powoduje degradację kości, w której osadzony jest ząb.
- głęboki ubytek – zazwyczaj jest on wynikiem nieleczonej próchnicy i bakterii znajdujących się w ubytku. W takiej sytuacji ząb reaguje na zmiany temperatury i opuk/nagryzanie, może również bardzo boleć. W celu zbadania stopnia ubytku najlepiej jest wykonać RVG lub wykonanie tomografię stożkową.
Po badaniu stomatologicznym lekarz stomatolog przygotuje plan leczenia i przedstawi kosztorys.
Leczenie kanałowe – przebieg
W leczeniu kanałowym coraz częściej wykorzystuje się mikroskop, który umożliwia stomatologowi wielokrotne powiększenie powierzchni zęba, a nawet światła kanałów, co umożliwia dokładne przeprowadzenie leczenie kanałowego.
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie kanałowe powinno obejmować następujące etapy:
- zdęcie rentgenowskie i badanie stomatologiczne przed zabiegiem.
- oczyszczenie zęba z próchnicy.
- otwarcie komory zęba i dokładne usunięcie miazgi znajdującej się w środku z wykorzystaniem mikroskopu zabiegowego.
- irygacja – po odsłonięciu kanałów zębowych są one oczyszczane (usuwając toksyny bakteryjne). Następnie wyczyszczone i poszerzone kanały są dokładnie dezynfekowane;
- wypełnienie – po wysuszeniu kanałów zębowych są one wypełniane odpowiednim materiałem, który je uszczelni i uniemożliwi bakteriom dostanie się do środka;
- odbudowa korony zęba, np. za pomocą wypełnienia. Przy dużych zniszczeniach zęba po leczeniu kanałowym należy go odbudować koroną protetyczną.
- zdjęcie RVG – po zakończeniu leczenia stomatolog wykonuje kolejne zdjęcie RTG w celu sprawdzenia poprawności wypełnienia kanałów.
Po leczeniu kanałowym może występować ból w obrębie leczonego zęba. Jest to związane z podrażnieniem tkanek okalających ząb. Jeśli są one bardzo uciążliwe, należy przyjąć środki przeciwbólowe. Dolegliwości bólowe ustępują maksymalnie kilka dni po zabiegu.
Leczenie kanałowe – przeciwskazania
Leczenie kanałowe jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem stomatologicznym, jednakże istnieją pewne przeciwskazania, które mogą uniemożliwić wykonanie tego rodzaju leczenia lub wpłynąć negatywnie na jego skuteczność.
Oto najważniejsze przeciwwskazana do leczenia kanałowego.
- Brak stabilności zęba.
- Brak dostępu do kanału korzeniowego – jeśli ząb jest ułożony w taki sposób, że lekarz dentysta nie jest w stanie uzyskać dostępu do kanału korzeniowego, leczenie kanałowe może być niemożliwe.
- Jeśli ząb jest zbyt zniszczony lub mocno uszkodzony leczenie kanałowe może być niemożliwe. W takim przypadku konieczne może być usunięcie zęba.
W każdym przypadku decyzja o przeprowadzeniu leczenia kanałowego powinna być podejmowana przez lekarza dentystę na podstawie indywidualnej oceny pacjenta.
Ceny leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe kojarzy się pacjentom z wieloetapowym, bolesnym zabiegiem, choć obecnie wygląda zupełnie inaczej.
Cena leczenia kanałowego zależna jest od liczby kanałów, jaka znajduje się w chorym zębie. Najmniej pacjent zapłaci za zęby jednokanałowe. Największy koszt obejmuje zęby cztery lub trzykanałowe, do których należą górne i dolne szóstki, siódemki oraz ósemki.
Ważnym jest, aby cena leczenia kanałowego nie była jedynym kryterium wyboru miejsca, w którym chcemy wykonać zabieg. Warto kierować się opiniami klientów, doświadczeniem danej kliniki i lekarzy stomatologów w niej pracujących.
Klinika Dental Design dysponuje nowoczesnym sprzętem i materiałami (standardem jest przeprowadzanie leczenia z wykorzystaniem mikroskopu), a nasi lekarze to wykwalifikowani specjaliści, dzięki temu zabiegi są bardzo dokładne i komfortowe.
Połączenie nowoczesnej technologii z wysokimi kwalifikacjami sprawia, że nasi pacjenci otrzymują od nas pomoc, jakiej oczekują.