W jamie ustnej mieszkają bakterie zwane Streptococcus mutans. Żywią się one cukrami zawartymi w naszym pożywieniu. Metabolizują je do kwasu mlekowego, który trawi ząb. Kwas niszczy powierzchnię zęba, atakowany ząb robi się przez to coraz słabszy i pogrubia się płytka bakteryjna. To sygnał dla innych gatunków bakterii, że powierzchnia zęba jest już lepiej dostępna i można ją zaatakować. Tak powstaje ubytek i pogłębia się próchnica.
Próchnica nie atakuje z dnia na dzień
Proces ten nie odbywa się w ciągu jednej doby, jest powolny. Mamy więc czas by z nim walczyć, a udając się na wizytę kontrolną co 6 miesięcy możemy zyskać pewność, że bakterie nie zdążą całkowicie zniszczyć zęba, o czym poinformuje nas lekarz stomatolog w Klinice Dental Design w Pruszkowie.
Ślina przegania bakterie
Dużą rolę w walce z bakteriami powodującymi próchnicę ma nasza ślina. Jej produkcja to naturalny mechanizm obronny organizmu. Ślina zawiera minerały wspomagające wzmacnianie zębów, usuwa bakterie i rozcieńcza kwasy, które są przez nie produkowane. Jeśli więc w naszej diecie znajdzie się więcej pokarmów wymagających gryzienie, produkcja śliny będzie większa, a ochrona zębów wzrośnie. Niestety nocą, podczas snu produkcja śliny ustaje. Jeśli bakterie nie zostały wyczyszczone po kolacji, będą mogły „pracować” przez kilka następnych godzin…
Nie wszystkie części naszego uzębienia atakowane są równomiernie. Bakterie najczęściej osiedlają się tam, gdzie mają najwięcej pożywienia, a ślina dociera w mniejszym stopniu. To właśnie na te miejsca należy zwrócić szczególną uwagę podczas szczotkowania.
Gdzie najczęściej osiedlają się bakterie
W bruzdach i zagłębieniach zębów trzonowych i przedtrzonowych
W miejscach gdzie wypełnienie czy proteza łączy się z naturalną tkanką zęba – często powstają tam bruzdy, których nie do końca udaje nam się wyczyścić.
Na szkliwie, przy szyjkach zębów
W miejscach uszkodzeń i pęknięć zębów
W zagłębieniach między policzkami a zębami
Najważniejsze w walce z próchnicą jest właściwe szczotkowanie zębów. Ale tylko prawidłowo używana szczoteczka może być skuteczna. Do osiągnięcia efektu potrzebna będzie także pasta z fluorem i używanie nici dentystycznych. Elementem wspomagającym mogą być bezcukrowe gumy do żucia obniżające Ph w ustach zaraz po posiłku.