Ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, z mądrością niestety nie mają wiele wspólnego. Przysparzają za to wielu kłopotów i kojarzą się z bólem oraz wyrywaniem. Jakie dolegliwości mogą spotkać właścicieli ósemek i kiedy należy rozważyć ich usunięcie?
Ósemki to trzecie (ostatnie) zęby trzonowe. Zaczynają wyżynać się między 17 a 25 rokiem życia, choć nie jest to regułą. Zdarza się, że ósemka zacznie dokuczać nam dopiero po czterdziestce, albo w ogóle nie wyrośnie. Zęby mądrości, jak inne trzonowce powinny służyć rozdrabnianiu pokarmu. Tak było w czasach naszych przodków, mających nieco inną budowę ciała i kości. Zmiany ewolucyjne sprawiły jednak, że obecnie bardzo często dla ósemek brakuje miejsca i nie mieszczą się już na łuku zębowym. Z tego właśnie powodu zęby mądrości przysparzają nam wielu problemów.
Zęby mądrości a próchnica
Ósemki, ze względu na swoje położenie są niemal niedostępne dla zwykłej szczoteczki. Posiadacze tych trzonowców posiłkują się nitką dentystyczną lub szczoteczką jednopęczkową. Niestety, to również nie gwarantuje, że oczyścimy je ze wszystkich bakterii. A bakterie pozostające na płytce mogą doprowadzić do próchnicy, która jak wiadomo jest zaraźliwa. Ze względu na trudny dostęp, pojawienie się ubytków w ósemce zwykle kończy się wyrywaniem, a nie leczeniem.
Częściowe zatrzymanie ósemek
Istniej ryzyko, że podczas wyżynania, ósemka zatrzyma się i nie wyrośnie do końca. Jej niewielka część jest dla nas widoczna, a reszta zęba ukrywa się pod płatem dziąsła. I to właśnie w tym miejscu ciągle gromadzą się resztki jedzenia i bakterie, które mogą być przyczyną stanów zapalnych wywołujących zakażenie nawet całego organizmu. Czym będą objawiały się wówczas kłopoty? Nieprzyjemnym zapachem z ust, gorączką, bólem gardła, miejscową opuchlizną. Niestety bakterie z tego miejsca mogą przedostać się nawet do odległych zakamarków organizmu i zaatakować w każdym miejscu naszego ciała. W przypadku ósemki częściowo zatrzymanej, można dokonać zabiegu polegającym na wycięciu kłopotliwego fragmentu dziąsła. Niestety istnieje ryzyko, że dziąsło może ponownie narastać. Wizyta u stomatologa z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o dalszym leczeniu lub wyrwaniu zęba.
Całkowite zatrzymanie zębów mądrości
Całkowite zatrzymanie ósemek polega na tym, że ząb jest już w dziąśle, ale zatrzymał się pod jego powierzchnią, nie przebijając się ponad nią. Zwykle takie zęby mają złe ułożenie, co jest powodem takich dolegliwości jak bóle głowy, bóle stawów, stany zapalne lub torbiele. Ponadto nieprawidłowe ułożenie ósemek może wpłynąć na pozostałe zęby, które będą się stłaczać i przesuwać pod wpływem nacisku.
Usuwanie zębów mądrości
Usuwanie ósemek tylko dlatego, że wyrosły, nie jest dobrym rozwiązaniem. Decyzja o wyrwaniu powinna mieć swoją zasadność. Należy pamiętać, że każdy własny ząb jest ważnym elementem jamy ustnej. Na ósemkach można na przykład w przyszłości osadzić protezy dentystyczne, jeśli zabraknie innych zębów.
A kiedy warto zdecydować się na ekstrakcję?
– gdy ząb jest zarażony próchnicą i rokowania na całkowite wyleczenie są niewielkie.
– jeśli ząb wyrósł krzywo lub wrasta w policzek
– gdy ząb mądrości nie mieści się w łuku zębowym i jest powodem stłoczenia innych zębów, prowadzącego na przykład wady zgryzu
– jeśli ósemka jest źródłem stanów zapalnych i innych dolegliwości bólowych z powodu częściowego lub całkowitego zatrzymania w trakcie wyżynania.
Usunięcie ósemki nie zawsze łatwe. Poziom jego trudności zależy od ułożenia samego zęba. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i często po wyrwaniu konieczne jest zakładanie szwów.