Sedacja to inaczej uspokojenie. Polega ona na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Aby pacjent mógł osiągnąć ten stan, podaje mu się odpowiednie środki farmakologiczne. Charakterystyczne dla sedacji jest to, że pacjent ma aktywną świadomość, choć czasami częściowo ograniczoną. Może odczuwać senność i równocześnie przestaje czuć napięcie i niepokój.
W stomatologii stosuje się sedację wziewną, czyli leczenie w podtlenku azotu. To idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo boją się wizyty u dentysty lub dla dzieci.
Spokojna wizyta u dentysty
Leczony w sedacji pacjent wprowadzony jest w stan rozluźnienia, odprężenia, oderwania się od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent po podaniu podtlenku azotu jest w stanie przyjemnej euforii. Zachowuje spokój i zobojętnienie. Często odczuwa realne halucynacje, które są niezwykle przyjemne i relaksujące.
Dzięki temu świadomość pacjenta jest bardzo ograniczona. Dzięki temu odczuwa on mniejszy ból, co nie oznacza, że można bez znieczulenia przeprowadzić każdy zaplanowany zabieg. Przy głębszej próchnicy czy bardziej zaawansowanych zabiegach zwykle podawane jest jeszcze znieczulenie miejscowe, ale zważywszy na stan pacjenta, jest to bardzo łatwe i również nieodczuwalne.
Bezpieczna sedacja
Metoda leczenia w sedacji jest niezwykle bezpieczna i bardzo przyjemna. Nie jest to znieczulenie ogólne – pacjent podczas zabiegu utrzymuje stały kontakt z lekarzem. Zachowane są przy tym podstawowe odruchy, choć świadomość jest bardziej ograniczona.
Dawkę podtlenku azotu dostosowuje się do reakcji pacjenta, dlatego stomatolog może zdecydować o pogłębieniu znieczulenia lub jego spłycenia.
Dla kogo sedacja wziewna?
Leczenie z podtlenkiem azotu stosowane jest najczęściej w przypadku dzieci. Maluchy często boją się wizyty u stomatologa, a podanie gazu jest i przyjemną i dość ciekawą czynnością, którą mogą zainteresować się na tyle, że nie zauważą jak będą już siedzieć na fotelu.
Sedacja podtlenkiem azotu to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla pacjentów z dentofobią. Gaz podawany jest za pomocą maseczki, co od razu odcina pacjenta od zapachów gabinetu stomatologicznego – tak silnie oddziałujących na świadomość i strach.
Znieczulenie gazem to także świetne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają odruch wymiotny podczas leczenia tylnych zębów lub pobierania wycisków.
Jak wygląda leczenie w podtlenku azotu?
Pacjent zdecydowany na leczenie w sedacji nie powinien nic jeść na dwie godziny przed zabiegiem. Jeśli po krótkim wywiadzie zapada decyzja o podaniu gazu, pacjent zakłada specjalną maseczkę na nos. Po chwili pacjent osiąga już stan rozluźnienia, a dentysta przechodzi do dalszych czynności, którymi może być podanie znieczulenia, usunięcie próchnicy, bądź ekstrakcja zęba. Po zakończeniu zabiegu i zdjęciu maseczki pacjent jest zdolny do opuszczenia gabinetu już po 5 minutach.
Koszt takiego znieczulenia waha się od 100 do 200 złotych plus cena zabiegu. W wielu gabinetach przy pierwszym znieczuleniu sedacji trzeba zapłacić także za maseczkę, ale to koszt jednorazowy, ponieważ maseczka zostaje własnością pacjenta i może być użyta na kolejnych wizytach.