Pantomogram to technika obrazowania stomatologicznego, która dostarcza szeroki obraz górnej i dolnej szczęki, zębów oraz struktur otaczających. Wykonywany jest zazwyczaj w formie pojedynczego zdjęcia, które pozwala lekarzom stomatologom ocenić ogólny stan zębów, kości szczękowej i wyrostków zębowych.
Dzięki wykonaniu zdjęcia panoramicznego (pantomograficznego) lekarz może ocenić struktury przyzębia oraz kości szczęki, co daje mu cenne informacje przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.
Jak wykonywany jest pantomogram przez pantomograf?
Pantomogram, czyli zdjęcie stomatologiczne, jest szybką i wygodną metodą diagnostyczną, pomagającą w identyfikacji różnych problemów stomatologicznych, których lekarz dentysta nie jest w stanie dostrzec gołym okiem lub pod mikroskopem. Dzięki tej technice lekarz stomatolog może ocenić stan:
- zębów,
- kości szczękowej,
- wyrostków zębowych
- oraz innych struktur jamy ustnej na jednym obrazie.
Pantomograf to z kolei specjalistyczne urządzenie wykorzystywane do wykonywania zdjęć pantomograficznych.
Diagnostyka za pomocą pantomografu jest całkowicie bezpieczna, gdyż emitowane przy przeprowadzaniu badania promieniowanie porównywalne jest z tym, które dociera do nas z otoczenia w przeciągu kilku dni.
Pantomogram – pomoc w diagnostyce stanu zębów
Pantomogram jest powszechnie stosowany w stomatologii do różnych celów, w tym diagnozowania problemów dentystycznych. Po wykonaniu zdjęcia stomatologicznego zarejestrowane dane są przekazywane do komputera, gdzie są przetwarzane i generowane jest panoramiczne zdjęcie stomatologiczne.
Obraz ten w wersji cyfrowej, dla potrzeb diagnozy, można poddać dodatkowej obróbce. Zmienić kontrast, powiększyć analizowany fragment lub przyciąć go, aby skoncentrować się na określonym obszarze.
Pantomogram dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania może również służyć do wykonania symulacji wstawienia implantów.
Czemu zapobiega RTG zębów?
RTG zębów jest to badanie, które wykonuje się między innymi w planowaniu leczenia zachowawczego, protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego. Na zdjęciu pantomograficznym można wykryć również korzenie, które pozostały po nieprawidłowo wykonanych ekstrakcjach, torbiele, a nawet zmiany nowotworowe.
Co to jest RVG w języku stomatologii?
Radiowizjografia RVG to zdjęcia stomatologiczne pojedynczego zęba w wersji cyfrowej. Metoda ta jest bardzo dokładna i szybka, a uzyskane dzięki niej zdjęcie charakteryzuje się dużą rozdzielczością i czułością.
Radiowizjografia RVG wykorzystywana jest przed leczeniem kanałowym i pozwala sprawdzić ułożenie zębów, a nawet zobaczyć ubytki próchnicowe. Ponadto lekarz stomatolog, dzięki zdjęciu RVG, może sprawdzić długość kanałów zębowych oraz ocenić stan i gęstości kości.
Jak wykonuje się zdjęcie? W jamie ustnej pacjenta umieszcza się specjalny czujnik, a po kilku sekundach wykonane przez niego zdjęcie widzi na swoim ekranie lekarz. Stomatolog może poddać zdjęcie dodatkowej obróbce: przyciemniać, rozjaśniać lub wykonywać potrzebne mu pomiary.
Aparat do radiowizjografii RVG pozwala na przeprowadzenie dokładnej i szybkiej diagnozy przy minimalnej dawce promieniowania, dzięki czemu lekarz stomatolog może wykonać zabieg o wiele dokładniej i precyzyjniej.
Jeśli szukasz sprawdzonej kliniki, mającej wykwalifikowaną kadrę stomatologów różnych specjalizacji, to warto zapoznać się z ofertą Dental Design w Pruszkowie.
Klinika oferuje nowoczesne metody leczenia wykorzystując najnowocześniejszy sprzęt, co pozwala postawić szybką i dokładną diagnozę oraz przeprowadzić konieczne leczenie.
Klinika oferuje kompleksowe usługi – od stomatologii zachowawczej poprzez leczenie endodontyczne i protetykę, po stomatologię estetyczną.