Loading Likes...Endodoncja to nic innego jak leczenie kanałowe. Polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba. To jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Jej skuteczność i powodzenie zależy zarówno od doświadczenia lekarza jak i wykorzystania bardzo precyzyjnych narzędzi.
Konieczność wykonania zabiegu endodontycznego zachodzi w chwili, gdy bakterie atakujące ząb, przedostaną się do miazgi, inaczej nazywanej kanałami. Skutkiem ich działania jest zakażenie, stan zapalny zęba i towarzyszący temu przenikliwy ból. Aby zapobiec bólowi i rozprzestrzenianiu się bakterii w organizmie, należy bardzo dokładnie oczyścić kanały korzenia i wypełnić je odpowiednim materiałem utwardzającym.
W praktyce wygląda to tak, że po podaniu znieczulenia miejscowego, otwierana zostaje komora zęba. Przy wykorzystaniu miniaturowych pilników i odpowiedniego sprzętu wspomagającego, miazga jest usuwana z kanału, który jednocześnie zostaje poszerzony, a następnie odkażony i wypełniony właściwym materiałem.
Zaplecze techniczne kliniki Dental-Design pozwala nam na przeprowadzenie wielu bardzo skomplikowanych zabiegów endodontycznych oraz ograniczenie do minimum dyskomfortu pacjenta. To, co kiedyś było niemożliwe, dziś wykonuje się u nas na co dzień:
– lokalizacja zamkniętych kanałów,
– odblokowanie trudno dostępnych kanałów,
– leczenie zmian okołowierzcholkowych,
– wymiana starego uzupełnienia,
– ekstrakcja ułamanych podczas poprzedniego zabiegu narzędzi.
Podczas naszej pracy korzystamy między innymi z tak zaawansowanego sprzętu jak: mikroskop, endometr, narzędzia ultradźwiękowe, wysokiej jakości narzędzia mechaniczne, radiowizjograf. Kanały wypełniamy w pełni obojętnymi dla organizmu materiałami. Wysokiej jakości sprzęt pozwala nam zajrzeć do kanałów wielkości ułamka milimetra, precyzyjnie ocenić jego długość i kształt oraz wyeliminować ewentualne przeszkody i uszkodzenia.
Dzięki opisanej technice, możemy zagwarantować pacjentom w pełni bezpieczny, komfortowy i bezbolesny zabieg, którego niewątpliwą zaletą jest to, iż odbywa się na jednej wizycie stomatologicznej.
Cennik
Siekacze (1,2,3) | 700zł |
Przedtrzonowce (4,5) | 1200zł |
Trzonowce (6,7,8) | 1800zł |
Odnajdywanie kanałów | 300zł |
Opracowanie niedrożnego kanału | 300zł |
Usunięcie złamanego narzędzia | 500zł |
Usunięcie wkładu | 300zł |
Usunięcie cementu z kanału | 300zł |
Leczenie perforacji cementem MTA | 300zł |
Pytania
Kiedy powinienem zatroszczyć się o leczenie kanałów?
Pierwsze leczenie kanałowe najczęściej związane jest z wizytą u stomatologa na skutek głębokiej próchnicy i ostrego bólu.
O potrzebie przeleczenia kanałów poinformuje Państwa lekarz stomatolog na podstawie pantomogramu. Zdjęcie pantomograficzne umożliwia szybki przegląd stanu uzębienia i wykrycie w porę miejsc ewentualnego zagrożenia procesem zapalnym wewnątrz korzenia. Wykonacie je Państwo w Dental Design na miejscu. Ponowne oczyszczenie kanałów, odnalezienie dotąd nie wykrytych, odkażenie, zmiany wypełnienia pozwolą uratować ząb.
Niekiedy przed poważnymi zabiegami operacyjnymi zaleca się leczenie endodontyczne, ale w sytuacjach nagłych bywa, że zęby stanowiące ryzyko są usuwane
Czy leczenie kanałowe jest bardo bolesne?
Dzięki środkom znieczulającym pacjent nie cierpi z powodu bólu, ergonomiczne fotele zapewniają mu duży komfort podczas zabiegów.
Czy częste prześwietlenia gdy wykonuję leczenie kanałowe grożą zbyt dużym napromieniowaniem?
Radiowizjografia, zdjęcia punktowe wymagają niewielkiej dawki promieniowania. To ważne, wziąwszy pod uwagę fakt, że korzeń należy prześwietlić także po wypełnieniu, by upewnić się, że materiał dokładnie zajął przestrzeń, a wkłady korzeniowe służące do wzmocnienia zęba osadzone zostały prawidłowo.
Czy stosowane materiały nie wywołają u mnie groźnych schorzeń?
Materiały stomatologiczne stosowane przez Dental Design Jaworska pochodzą od najlepszych światowych producentów przeznaczających ogromne środki na badania naukowe i testy kliniczne.
Co daje najnowocześniejszy sprzęt do leczenia kanałowego, metody i stosowane przez nas środki?
Nawet gimnazjalisty nie trzeba przekonywać, ile daje dobre powiększenie. Stąd lupy i mikroskop, doskonały aparat do zdjęć rentgenowskich, z którego obraz po kilku sekundach pojawia się na monitorze komputera.
Kofedarm izoluje leczony ząb od śliny, która przenosi bakterie. Specjalne płyny wraz z ultradźwiękami powodują mikrowybuchy w kanale i czyszczą przestrzeń nawet najmniejszych kanalików. Posiadamy narzędzia rotacyjne i nawet mini młot pneumatyczny (służy do udrożnienia zamkniętych kanałów)
Dzięki tym wszystkim zdobyczom, jak również dzięki znakomitym lekom i materiałom do wypełnień niesiemy pomoc w przypadkach, które nie tak dawno temu uznano by za beznadziejne.
Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu RTG.
Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.
Leczenie kanałowe – co cię czeka w gabinecie dentystycznym?
Każdy ząb, który boli, musi być prześwietlony. Pozwoli to lekarzowi ocenić, jak duże nastąpiły uszkodzenia. Jeśli istnieje szansa uratowania go, warto zdecydować się na leczenie kanałowe, zwłaszcza że teraz można przeprowadzić je bezboleśnie, a nawet w czasie jednej wizyty. Leczenie kanałowe polega na precyzyjnym oczyszczeniu wszystkich kanałów zęba z próchnicy i zaatakowanej przez bakterie miazgi. W leczeniu tradycyjnym po otwarciu zęba wypełnia się go substancją, która niszczy miazgę, czyli żywą część zęba.
Co zrobić gdy wyleczony kanałowo ząb ściemnieje?
Można go rozjaśnić od środka. Najpierw do wnętrza zęba wprowadza się uszczelniacz, który uchroni przed bólem. Następnie zakłada się preparat wybielający i przykrywa go opatrunkiem (np. tzw. fleczerem). Aby zęby nie różniły się kolorem od pozostałych zwykle potrzebne są 3-4 wizyty. Po uzyskaniu odpowiedniego odcienia bieli ząb jest plombowany. Zabieg wystarcza na 6-8 lat.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/leczenie-kanalowe-ratuje-zab_37096.html