Zgorzel zęba to potoczna nazwa zgorzeli miazgi. Zgorzel zęba to choroba miazgi zęba, inaczej mówiąc – zapalenie miazgi zęba. Dolegliwość ta jest dość bolesna i stanowi też zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Co może być przyczyną powstania zgorzeli zęba, jakie niesie za sobą konsekwencje i jak powinno przebiegać leczenie
Jak rozpoznać zgorzel miazgi
Zgorzelą określamy stan, w którym dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi. Miazga to część zęba, która szczelnie wypełnia jego komorę i kanały (polecamy Wam tekst o budowie zęba). Rozpad gnilny uwarunkowany jest obecnością bakterii. Martwa tkanka stanowi doskonałe miejscem do rozwoju mikroorganizmów, szczególnie tych niewymagających tlenu do swojego rozwoju.
Często zdarza się, że rozpad przebiega bez specjalnych objawów, czyli po prostu nie boli. Jedyną oznaką, że dzieje się coś niedobrego jest nieprzyjemny, wręcz cuchnący oddech. Jeśli nie pomaga częstsze szczotkowanie zębów i bardziej dokładna higiena jamy ustnej, to sygnał, że w buzi namnażają się bakterie. Z czasem pojawiają się kolejne dolegliwości, które wielu pacjentów nadal lekceważy. To zazwyczaj delikatne pobolewanie zęba w nocy lub podczas zmiany ciśnienia.
Kiedy pojawia się ból
Ból zaczyna doskwierać, gdy rozpad miazgi jest już dość zaawansowany lub kiedy bakterie zaczynają atakować ząb wypełniony plombą. Dlaczego taki? Bo gdy ząb nie posiada wypełnienia, czyli jest dziurawy, jego komora jest otwarta, a gazy, które powstają podczas beztlenowego rozpadu martwiczych tkanek mają ujście by wydostać się na zewnątrz. Tym samym nie podrażniają zakończeń włókien nerwowych i nie odczuwamy większego bólu. Jeżeli jednak ząb jest zamknięty, uwięziona miazga brzęknie, zaczyna uciskać zakończenia nerwowe i sprawia, że ząb zaczyna bardzo boleć.
Przyczyny powstawania zgorzeli zęba
Żywą miazgę znajdującą się wewnątrz zęba chronią tzw. tkanki twarde, czyli szkliwo i zębina. Mimo tej ochrony, bakterie beztlenowe, odpowiedzialne za powstawanie zgorzeli znajdują sposób by dostać się do wewnątrz zęba. Jednym ze sposobów może być moment, w którym następuje plombowanie zęba. Drugie wejście stanowi próchnica – dochodzi wówczas do niszczenia zmineralizowanych tkanek zęba przez kwasy produkowane w procesach metabolicznych mikroorganizmów.
Są jednak sytuacje, kiedy zaatakowany zostaje pozornie zdrowy ząb, do którego „intruzi” przedostają się przez kanaliki zębinowe. Istnieje jeszcze inna sytuacja, w której bakterie wysiewają się na zewnątrz i wywołują stan zapalny wokół zęba. Wówczas ząb boli przy nagryzaniu czy opłukiwaniu, a dolegliwościom towarzyszyć może gorączka.
Konsekwencje i powikłania zgorzeli zęba
Gdy w naszym zębie dojdzie do gnilnego rozkładu miazgi, zakażone mogą zostać tkanki okołozębowe, zniszczeniu może ulec kość wokół korzenia zęba. Inne konsekwencje to np. zapalenie okostnej lub tworzenie się zmian zapalnych przy wierzchołkach korzeni. Należą do nich ropnie, przetoki, torbiele czy ziarniaki.
Zgorzel zęba jest spowodowana jest infekcją bakteryjną. Mikroorganizmy z miazgi zgorzelinowej przez otwór wierzchołkowy dostają się do organizmu powodując wiele zagrożeń.
Infekcja bakteryjna szerzy się wraz z krwią oddziałując na cały organizm.
Zgorzel miazgi – leczenie
Kiedy zaobserwujemy niepokojące objawy lub delikatny ból zęba, warto od razu wybrać się do stomatologa. Gdy lekarz rozpozna zgorzel, ząb zostanie najprawdopodobniej zakwalifikowany do leczenia endodontycznego, potocznie zwanego leczeniem kanałowym. Wówczas miazga zostaje usunięta, a kanały dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane. Następnie kanały są wypełniane odpowiednim materiałem, a korona zęba zostaje odbudowana.
Aby zapobiegać zgorzelom zęba, należy regularnie odwiedzać stomatologa. Wczesne wykrywanie próchnicy i wizyty kontrolne zwykle pomagają unikać groźnych i nieprzyjemnych powikłań. Jeżeli jednak zgorzel nie zostanie szybko wyleczona, może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje niż nieznośny ból. Bakterie, które dostaną się do krwiobiegu będą siały spustoszenie w całym organizmie, czego konsekwencją może być np. choroba reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego.